polski english

antiTobacco - dla życia bez tytoniu

Zarówno w całej Unii Europejskiej, jak też i w Polsce priorytetem jest poprawa stanu zdrowia ludności, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Jednym z najbardziej poważnych czynników pogarszających jakość życia i zdrowia jest palenie papierosów.


Projekt „AntiTobacco - dla życia bez tytoniu” przygotowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny, IMFSA-Poland oddział Białystok ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat niebezpieczeństw płynących z nałogu palenia papierosów. Zwrócony jest do wszystkich palaczy, przede wszystkim zaś do młodego, uzależniającego się palacza. Skoncentrowanie szczególnej uwagi na młodzież wiąże się z coraz większym procentem nastolatków palących okazjonalnie lub nałogowo oraz problemem biernego palenia, na które narażone jest otoczenie palaczy, w tym dzieci.

Corocznie w ramach projektu „AntiTobacco-dla życia bez tytoniu” organizujemy trzy stałe akcje:
1. Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia – trzeci czwartek listopada
2. Obchody Światowego Dnia bez Papierosa - 31 maja
3. Zajęcia edukacyjne

1. ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA
17 listopada 2012 odbyła się akcja zorganizowana z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia połączona z obchodami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Akcja została przeprowadzona w galerii Alfa Centrum w Białymstoku i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Białostoczanie mieli okazję rozszerzyć swoją wiedzę nt. palenia papierosów, jak również zapoznać się z rozlicznymi metodami zerwania z nałogiem, do czego byli motywowani przez młodych wolontariuszy IFMSA. Najmłodsi brali udział w licznych grach edukacyjnych nt. szkodliwości palenia.

2. ZAJĘCIA EDUKACYJNE – Peer Education
Celowość organizacji tego typu zajęć jest ściśle związana z rosnącą liczbą dzieci i młodzieży palących i uzależnionych od papierosów. Zajęcia realizowane są poprzez edukację dzieci i młodzieży przez studentów medycyny UMB, członków IFMSA-Poland oddział Białystok i obejmują temat szkodliwości palenia tytoniu w sposób atrakcyjny i ciekawy w ramach tzw. edukacji rówieśniczej. Zajęcia są przeznaczone dla uczniów w wieku 11-14 lat, gdyż z badań wynika, iż to w tym wieku często następuje inicjacja tytoniowa.

3. ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
Przewodnim celem obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa (31 maja), stworzonego przez Światową Organizację Zdrowia WHO w 1987 r. jest przekazanie wiedzy na temat szkodliwości palenia i uzależnienia, wychodząc z złożenia, że lepiej zapobiegać niż czynić kosztowne nakłady na leczenie.


Dorota Artyszuk

Koordynator Lokalny Projektu "AntiTobacco" 

E-mail: dorotkaartyszuk@wp.pl

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2018 IFMSA-Poland Oddział Białystok
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl