polski english

Umieranie ludzka rzecz

Warsztaty „Umieranie - Ludzka Rzecz”

Projekt „Umieranie-Ludzka Rzecz” po raz pierwszy został przeprowadzony w Krakowie, obecnie jest akcją ogólnopolską. W 2008 r. IFMSA-Poland stało się partnerem „Gazety Wyborczej” i Fundacji Hospicyjnej w wielkiej akcji społecznej „Umierać po ludzku”.

Warsztaty Umieranie-Ludzka rzecz opierają się nie tylko na problemie komunikacji z pacjentem cierpiącym czy przekazywaniu mu trudnych informacji na temat jego stanu zdrowia. Na warsztatach duży nacisk położony jest na pracę w grupach i w parach. Wykorzystywane będą filmy, historie pacjentów ale przede wszystkim doświadczenie prowadzących w pracy z pacjentami hospicyjnymi. W trakcie warsztatów poruszone będą problemy organizacji terapii i pomocy pacjentów terminalnych, podstawy psychologii w aspekcie relacji lekarz-pacjent.

Tegoroczne warsztaty poprowadzą:
dr n. med. Paweł Grabowski – specjalista medycyny paliatywnej
mgr Monika Ksepko - psycholog
dr n. kf. Agnieszka Wójcik - fizjoterapeuta

Najbliższe warsztaty:
22-23 lutego 2014
Wydział Nauk o Zdrowiu, ul. Szpitalna 37
9:00 - 17:00 22 lutego 2014
9:00 – 15:00 23 lutego 2014

W trakcie warsztatów przewidziane są przerwy kawowe i dłuższa przerwa obiadowa pierwszego dnia warsztatów.

Chętnych prosimy o zgłoszenia na adres:
warsztatyulr.bstok@gmail.com

W treści zgłoszenia: imię, nazwisko, rok, kierunek, mail i nr kontaktowy.

Decyduje kolejność zgłoszen - zgłoszenia 03.02.2014 - 19.02.2014 do godziny 23:59.

Pracujemy w 20 osobowej grupie, aby każdy miał mozliwość wcielenia się w rolę pacjenta lub lekarza.

Potwierdzenie zakwalifikowania na warsztaty oraz szczegółowe informacje przekazywane e-mailowo.

Urszula Grochowska
Koordynator Lokalny Projektu "Umieranie - Ludzka Rzecz"
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Białystok


W dniach 22 – 23.02.2014 r. odbyła się kolejna edycja warsztatów „Umieranie – Ludzka Rzecz”. Mieliśmy zaszczyt gościć Pana dr Dariusza Kożuchowskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny paliatywnej województwa podlaskiego. Tradycyjnie projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów UMB różnych kierunków : analityka medyczna, fizjoterapia, lekarski, położnictwo.

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami uczestników III i IV edycji URL:

„Myślę, że uczestnictwo w tych warsztatach przyniosło mi wiele korzyści. Nie tylko nauczyłam się jak rozmawiać z umierającym pacjentem i jego rodziną, lecz także zdałam sobie sprawę z tego, jak wiele osób tworzy zespół opieki paliatywnej. Warsztaty prowadzone są w bardzo przyjaznej atmosferze, a także stawiają na otwartość zarówno ze strony prowadzących zajęcia, jak i uczestniczących w nich studentów. Z pewnością zdobyta tutaj wiedza zaprocentuje w przyszłości !”

Justyna Zyskowska, I rok położnictwo


"Kontakt z drugą osobą jest bardzo ważny, nie bez znaczenia w naszej przyszłej pracy. Dobrze czasami spojrzeć na wszystko z innej perspektywy, na pacjenta jako człowieka, a nie tylko jednostkę chorobową i zrozumieć, że rozmowa może leczyć. Umieranie to część naszego życia, dlatego zdecydowanie warto wziąć udział w warsztatach. Nie wahaj się! Nie pożałujesz - na pewno sporo zyskasz, także jako człowiek."

Ewa Maksimik, V rok lekarski


„Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w takich warsztatach. Dały mi wiele do myślenia, zarówno w aspekcie zawodowym, jak i życia prywatnego. Podczas studiów nie jest zbytnio poruszana tematyka śmierci, a podczas warsztatów na spokojnie można było wszystkiego wysłuchać, o coś się zapytać, podyskutować. Prowadzący warsztaty są MEGA!!”

Iza Dymerska, V rok lekarski


„Udział w warsztatach uświadomił mi jakiego rodzaju cierpień, poza fizycznym, doznają pacjenci zbliżający się do kresu swojego życia, jak wielowymiarową opieką należy ich otaczać oraz jak można im pomagać, kiedy „nic więcej nie da się zrobić”. Dzięki warsztatom przestałem myśleć stereotypowo o hospicjach jako umieralniach, gdzie biernie oczekuje się na śmierć. Dotarło do mnie, jak ważne jest doskonalenie umiejętności komunikacji z pacjentem i jego rodziną, jak wiele błędów możemy w tym procesie popełniać, często nieświadomie. Warsztaty były prowadzone przez niezwykle inspirujących ludzi i w ciekawy sposób, pracowaliśmy w grupach, wykorzystywane były wartościowe teksty kultury, prowadzący dzielili się swoim bogatym doświadczeniem zawodowym. To był bardzo dobrze wykorzystany czas!„

Jakub, II rok lekarski


„Na tych warsztatach nauczyłam się co czują pacjenci w trudnych chwilach, gdy są zdani na wielkie cierpienie i na pomoc rodziny oraz całego zespołu medycznego. Warsztaty pomogły mi ukształtować swoje, zaangażowanie w pomoc ludziom, którzy na co dzień są moimi pacjentami. A przekaz za pomocą tekstów kultury, skłonił do refleksji na temat przemijania, potrzeb w ostatnich chwilach. Zespół prowadzący został dobrany perfekcyjnie, był przykładem rzadko spotykanej w profesji medycznej współpracy. Jestem bardzo wdzięczna za zorganizowanie tych warsztatów. Warto było poświecić cały weekend, i polecam je wszystkim studentom medycyny.„

Jolanta Chmielewska, III rok fizjoterapia


„Warsztaty umożliwiły mi zrozumienie niektórych zachowań i pragnień ludzi będących w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Pozwoliły otworzyć się na pacjenta, co jest istotne zwłaszcza w zawodach medycznych, w których ma się z nim bezpośredni kontakt. Uświadomiłam sobie również, jak ważny jest każdy członek zespołu medycznego- tylko w pełnym zaufaniu i współpracy między nimi możliwy jest do osiągnięcia taki efekt, który będzie najlepszy dla chorego.”

Anna Sadowska


Koordynator Lokalny Projektu
"Umierania Ludzka Rzecz"
MARTA RYDZEWSKA
mobile: 691-242-092
e-mail: m_rydzewska@wp.pl
*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2017 IFMSA-Poland Oddział Białystok
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl