polski english

Zdrowie pod Kontrolą

Zdrowie jest najważniejsze – to prawda, którą każdy z nas zachowuje w umyśle i przekazuje swoim najbliższym. A jednak, nieraz, w nawałnicy obowiązków, zapominamy, że profilaktyka i wczesne reagowanie mają naprawdę istotne znaczenie dla jakości naszego życia.

Jak często zdarza nam się zbyć jakoś dziwnie często pojawiające się zawroty głowy machnięciem ręki i zrzuceniem winy na „brak czasu i ferwor pracy”?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w czasie trwania akcji Zdrowie pod Kontrolą ustawione są stoiska, przy których studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą darmowo udzielać porad oraz wykonywać liczne badania profilaktyczne przy użyciu wyspecjalizowanego sprzętu. Wszystko nieodpłatnie i z odpowiednim komentarzem. Jednym słowem – badania skierowane do każdej osoby i dające wyraźny sygnał, że może warto byłoby zwrócić na pewien aspekt stylu życia nieco większą uwagę.

O tym, że każdy znajdzie coś dla siebie mówi różnorodność stoisk:

  • Roll the Cancer! Wyroluj raka! – celem program jest zaprezentowanie jak przed rakiem możemy się ustrzec, wcześnie go wykryć. Będziemy także rozmawiać o czynnikach, które zwiększają ryzyko rozwoju tej choroby. Na fantomach pokażemy jak powinno badać się piersi. Udostępnimy także ulotki „Bądź mężczyzną, chroń zdrowie”. Będzie możliwość konsultacji z onkologiem.
  • Serce masz tylko jedno – projekt adresowany do każdej grupy wiekowej przeprowadzany w celu profilaktyki chorób serca i układu krążenia. Planowane jest wykonywanie następujących badań: pomiar ciśnienia tętniczego , stężenia glukozy we krwi, pomiar masy i długości ciała, badania EKG, które może zostać skonsultowane ze specjalistą. Atrakcją będzie możliwość ocenienia swojej wydolności fizycznej poprzez przeprowadzenie specjalistycznych prób.
  • Zaburzenia Odżywiania- chcemy zwiększyć świadomość na temat zaburzeń odżywiania rozdając ulotki zawierające podstawowe wiadomości dotyczące anoreksji, bulimii i otyłości. Studenci będą mierzyć BMI co pomoże ocenić zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością oraz WHR, który jest wyznacznikiem oceniającym rodzaj sylwetki ciała i typ otyłości. Chętnie umożliwimy bezpłatną konsultację z dietetykiem udzielającym porad dotyczących prawidłowego odżywiania.
  • Bezpieczny Miś - Już od najmłodszych lat warto zaznajomić dzieci z zasadami pierwszej pomocy w najczęstszych wypadkach. Poprzez zabawę uczymy dzieci bezpiecznych zachowań podczas trudnych sytuacji, staramy się pokazać jak niewiele potrzeba by pomóc drugiej osobie! W czasie gdy rodzice będą korzystać z badań porozmawiamy z dziećmi na temat pojęcia pierwszej pomocy, nauczymy korzystania z telefonów alarmowych. Podczas upozorowanych scenek pokazujemy w jaki sposób udzielić pomocy w czasie krwotoku z nosa, omdlenia, złamania, zranienia czy oparzenia. Dzięki krzyżówkom i kolorowankom utrwalamy ich nowo nabytą wiedzę.
  • AntiTobacco - ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat niebezpieczeństw płynących z nałogu palenia papierosów. Zwrócony jest do wszystkich palaczy, przede wszystkim zaś do młodego, uzależniającego się palacza. Skoncentrowanie szczególnej uwagi na młodzież wiąże się z coraz większym procentem nastolatków palących okazjonalnie lub nałogowo oraz problemem biernego palenia, na które narażone jest otoczenie palaczy, w tym dzieci.
  • Pierwsza Pomoc - w części teoretycznej zapoznamy chętnych z zasadami przeprowadzania BLS u dzieci i dorosłych, jak działa automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED), kiedy się go stosuje i gdzie na terenie Białegostoku są one zlokalizowane. W części praktycznej uczestnicy ćwiczą BLS u dzieci i dorosłych na fantomach z użyciem treningowego AED w różnych scenkach sytuacyjnych.
  • Marrow Hero - Problem białaczki oraz istotnej roli transplantacji szpiku kostnego jako skutecznej metody leczenia jest tematem przewodnim projektu ʺMarrow Hero”. Studenci będą zachęcać do regularnego wykonywania morfologii krwi celem wczesnej diagnostyki chorób hematologicznych, zapoznawać z istotą białaczki oraz z procedurą transplantacji szpiku, a także informować o możliwości rejestracji jako potencjalny dawca szpiku kostnego.
  • Stop HIV/AIDS - W ramach tego projektu zajmujemy się rozpowszechnianiem świadomości o HIV/AIDS wśród ludzi. Będziemy przeprowadza edukację, dotyczącą zarówno profilaktyki zakażeń, jak i ich objawów, diagnostyki, leczenia. Staramy się, by nasze akcje kierować do różnych grup społecznych, rozpoczynając od młodzieży szkolnej, po osoby starsze, które mogą tak zdobytą wiedze przekazać swoim dzieciom czy wnukom. Opierając się na własnych obserwacjach, rozszerzamy naszą działalność o to, co wydaje się nam konieczne- dziś staramy się mówić coraz częściej o szeroko rozumianym zdrowiu reprodukcyjnym. W trakcie konkursów będzie można sprawdzić swoją wiedzę i otrzymać odpowiedzi na nurtujące pytania.
  • Kącik Porad Eksperta - możliwość bezpłatnej konsultacji ze specjalistą.

Zdrowie pod Kontrolą to nie tylko badania - to także okazja, by w przerwie między zakupami, poświęcić chwilę rozmowie i dowiedzieć się czegoś nowego, a istotnego z każdego punktu widzenia. Przystępne, krótkie i ciekawie prowadzone prelekcje o różnorodnej tematyce skupiają się na tym, z czym wielu z nas czuje się nieco niepewnie – od profilaktyki przeciwnowotworej przez dbałość o prawidłowy stan odżywienia i podstawowe zasady zdrowego stylu życia.

 


Kontakt

Marta Pasławska

Koordynator Lokalny Projektu Zdrowie pod Kontrolą!

e-mail: martapaslawska96@gmail.com

 

*

Dyżur

Brak dyżurów
w najbliższym czasie

Adres e-mail
*
Hasło
*
Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Rejestracja

Newsletter

E-mail

Współpraca

© 2018 IFMSA-Poland Oddział Białystok
Realizacja: indemi.pl     projekt graficzny: Wasacz.pl