Czwartek
Medycy dla Afryki są projektem mającym na celu przybliżyć studentom problematykę misji medycznych oraz stanu ochrony zdrowia w krajach rozwijających się. W tym roku akcja przybrała formę webinaru na platformie Zoom. Został on przeprowadzony przez Panią Marię Budę z organizacji Leczymy z Misją. W trakcie spotkania opowiedziała ona, jak wygląda praca na misji medycznej oraz w jaki sposób można do takiej misji dołączyć lub ją wspierać. Odpowiedziała również na wszystkie nurtujące pytania.
Czwartek
Akcja "Pora Seniora" odbyła się 12 maja w Auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku w godzinach 15.30-18.30. Zorganizowana została we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Miała na celu zwiększenie świadomości seniorów w zakresie częstych chorób cywilizacyjnych tj. cukrzyca i nadciśnienie. Wolontariusze mierzyli ciśnienie i oznaczali poziom glukozy. Dodatkowo w czasie akcji seniorzy otrzymali "Pudełka Życia".
Czwartek
12 maja 2022r. w Collegium Universum w godzinach 9:00-17:30 odbył się kiermasz ciast i słodkości, by wesprzeć działania na rzecz ratowania zwierząt z Ukrainy prowadzonych przez Puchaty Patrol. Fundacja na co dzień pomaga niechcianym i schorowanym szynszylom, którym zostaje zapewnione odpowiednie żywienie, opieka oraz leczenie w klinikach weterynaryjnych. Stowarzyszenie przyjmuje pod opiekę zwierzęta z nielegalnych ferm, porzucone w lasach i na ulicach, zaniedbywane w domach. Co więcej, w związku z dynamiczną sytuacją na Ukrainie Puchaty Patrol przyjmuje pod opiekę szynszyle z terenów objętych wojną oraz organizuje żywność dla tych zwierząt, które nadal tam pozostają. By wesprzeć te działania można było...
Piątek
30:2 i co dalej? Jeśli po zajęciach z pierwszej pomocy czujesz niedosyt, albo chciałbyś przypomnieć sobie zasady Advanced Life Support to mamy coś dla Ciebie! Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych i czujących się na siłach studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na Warsztaty Advanced Life Support organizowane przez IFMSA-Poland Oddział Białystok przy współpracy z Studenckim Kołem Naukowym przy Klinice Medycyny Ratunkowej działającym przy UMB.
Czwartek
Wciąż nie możesz zapomnieć poczucia bezsilności i rozpaczy towarzyszących nauce przebiegu dróg korowo-rdzeniowych i elementów układu piramidowego? Zaczynasz wątpić w to, że ta wiedza przydaje się komukolwiek w praktyce i potrzebujesz dowodów? A może po prostu masz ochotę nauczyć się przeprowadzać podstawowe badania neurologiczne w kontekście anatomii neurologicznej i neurofizjologii?
Wtorek
Projekt Poznaj Swoją Specjalizację to cykl spotkań z lekarzami różnych specjalizacji, podczas których studeci mogą zadawać prelegentowi pytania i poznać specyfikę poszczególnych specjalizacji: jak wyglądają dyżury, rezydentura, typowy dzień lekarza, zarobki, zakres obowiązków. Tym razem bohaterem/bohaterką spotkania był Krzysztof Wernicki, który zdradził tajniki anestezjologii. Spotkanie zostało przeprowadzone online w formie luźnej dyskusji z wcześniejszym formularzem do zadawania pytań.
Czwartek
Prowadzący: Marcin Ejsmont Warsztaty składały się z dwóch części: 1. Prelegent wygłosił wykład na temat historii podejścia do etyki lekarskiej oraz obecnych rozporządzeń i ustaw regulujących współczesną etykę zawodu lekarza wspomagając się prezentacją multimedialną. 2. Podczas drugiej części uczestnicy wspólnie z prelegentem rozwiązywali zadania z bazy LEKu dotyczące zagadnień etycznych i prawnych, przedstawiane były konkretne przepisy regulujące dane zagadnienia. Prelegent odpowiadał na zadawane pytania.
Wtorek
Akcja profilaktyczna odbyła się 5 kwietnia 2022 roku, w Liceum Plastycznym w Supraślu. Miała na celu: opanowanie stachu wśród licealistów na widok białego fartucha, pokonanie stresu związanego z podstawowymi badaniami. W ramach tej akcji wykonywaliśmy pomiary ciśnienia, mierzenie cukru oraz przeprowadziliśmy pogadankę na temat raka piersi, raka jąder przy użyciu fantomów.
Poniedziałek
Zakończyła się wiosenna odsłona XIII edycji projektu studenckiego HELPERS’ GENERATION, czyli wspólnej akcji Studentów z Fundacją DKMS. Promocję akcji rozpoczęło Spotkanie pod Schodkami, gdzie 1 kwietnia Studenci mogli miło spędzić czas, a także zarejestrować się jako Potencjalni Dawcy szpiku. W dniach 04.04-10.04.2022 odbył się wielka tydzień rejestracji potencjalnych Dawców szpiku na kampusie UMB i nie tylko, podczas której do bazy dołączyło w sumie 187 nowych kandydatów. Szerzona była również wiedza na temat nowotworów krwi, pobierania komórek macierzystych, a także obalano mity z tym związane. Akcja skierowana była głównie do studentów i pracowników uczelni wyższych. Udało nam się również rozpromować wydarzenie udzielając wywiadów...
Sobota
Akcja odbyła się 26 marca 2022 roku w Galerii Jurowieckiej. Wraz ze studentami z PTSS przygotowaliśmy stanowiska: mierzenie ciśnienia, cukru oraz można było skorzystać z konsultacji stomatologicznych. Akcja trwała od godziny 11:00 do 16:00 i była skierowana głównie do osób dorosłych.
Sobota
Drodzy,Serdecznie zapraszamy wszystkich Członków_kinie oraz osoby zainteresowane działaniem w Stowarzyszeniu IFMSA-Poland Oddział Białystok na wspólna integrację. Odbędzie się ona 5 marca w Klubie GWINT. Planujemy zebrać się około 20. Będzie to idealna okazja, aby poznać się bliżej oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące Was pytania na temat działalności w Naszym Oddziale oraz w całym Stowarzyszeniu. Liczymy na Twoją obecność!
Sobota
Kurs języka migowego to cykl spotkań warsztatowych, mający na celu zapoznanie lub doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem migowym przez studentki i studentów kierunków medycznych. Znajomość języka migowego pozwoli lepiej komunikować się z pacjentami głuchymi, czyniąc gabinet bardziej inkluzywnym. Warsztaty poprowadziła Joanna Leśniak. Na spotkaniach uczestnicy ćwiczyli [przedstawianie się/przekazywanie diagnozy/pytania itd]. Kurs odbywał się na dwóch poziomach. Udział wzięło łącznie 37 osób (I poziom-26, II poziom-11)
Piątek
Lekcja Kontra Infekcja to akcja skierowana do najmłodszych - przedszkolaków. Akcja przeprowadzona jednego dnia w formie zajęć z dziećmi. Odbyła się ona w 2 częściach: Część 1: burza mózgów na temat przenoszenia infekcji, zachowaniu zasad higieny (mycie rąk, zasłanianie ust przy kichaniu, pozostawanie w domu gdy jest się chorym) Część 2: zabawy z użyciem zmywalnych farbek plakatowych (bezpiecznych dla skóry i ubrań) ilustrujących przenoszenie bakterii i wirusów. Przypomnieliśmy dzieciom o poprawnym myciu rąk. Na koniec rozdaliśmy kolorowanki i łamigłówki związane ze zdrowiem.
Piątek
Akcja była prowadzona w formie zabawy, miała na celu zmiejszenie strachu małych pacjentów przed lekarzem. Każdy z przedszkolaków na zajęcia przyniósł misia, na którym studenci- prowadzący akcje pokazywali podstawowe zabiegi medyczne (m.in. zdjęcia RTG, bandażowanie, osłuchiwanie), mające na celu "uzdrowienie" misia.
Poniedziałek
Akcja była prowadzona w formie zabawy, miała na celu zmiejszenie strachu małych pacjentów przed lekarzem. Każdy z przedszkolaków na zajęcia przyniósł misia, na którym studenci- prowadzący akcje pokazywali podstawowe zabiegi medyczne (m.in. zdjęcia RTG, bandażowanie, osłuchiwanie), mające na celu "uzdrowienie" misia.
Czwartek
Konkurs, którego uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie "jak pomagasz innym?".
Wtorek
Akcja mająca na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę infekcji przenoszonych drogą płciową ze szczególnym uwzględnieniem zakażenia HIV. Projekt jest skierowany przede wszystkim do osób młodych i wykorzystuje niecodzienne formy edukacji w przestrzeni publicznej, w tym roku mieliśmy stoisko edukacyjne przy wejściu do Galerii Jurowieckiej. Dzięki swojej oryginalności akcja pozwala na dotarcie do szerokiego grona osób i modelowanie ich zachowań, a także promocję powszechnego wykonywania testów w kierunku HIV. Nawiązano współpracę ze Stowarzyszeniem Faros. Zachęcaliśmy do darmowego wykonywania testów oraz wizyt u konsultantek Stowarzyszenia Faros.
Piątek
Akcja odbyła się 10 grudnia 2021 w godzinach 19-21 w kawiarni Gram Off On i skierowana była do studentów UMB. Miała charakter charytatywny i polegała na wspólnym przepisywaniu listów wzywających do zwolnienia więźniów politycznych. Ponadto w budynkach uczelni zostały rozstawone skrzynki, do których studenci mogli wrzucać napisane przez siebie w czasie wolnym listy. Materiałów pomocowych na akcję dostarczyła organizacja Amnesty International.
Środa
Akcja odbyła się w dniach 8-15 grudnia 2021. Na kampusie UMB rozstawione zostały skrzynki, do których chętne osoby mogły wrzucać pocztówki świąteczne dla małych pacjentów z Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK. Łącznie napisanych zostało 90 kartek, które przekazane zostały na oddział.
Wtorek
Akcja odbyła się 7.12.2021r i polegała na orgaznizacji webinaru poprowadzonego przez ogólnopolskie kordynatorki Poltransplant: Teresy Danek i Klaudii Nestorowicz. Panie przybliżyły temat transplantologii w Polsce oraz przeszczepu komórek krwiotwórczych.Grono odbiorców było szerokie-od studentów do osób niezwiązanych z medycyną.