Akcje

12.05

Czwartek

18:00
Medycy dla Afryki

Medycy dla Afryki są projektem mającym na celu przybliżyć studentom problematykę misji medycznych oraz stanu ochrony zdrowia w krajach rozwijających się. W tym roku akcja przybrała formę webinaru na platformie Zoom. Został on przeprowadzony przez Panią Marię Budę z organizacji Leczymy z Misją. W trakcie spotkania opowiedziała ona, jak wygląda praca na misji medycznej oraz w jaki sposób można do takiej misji dołączyć lub ją wspierać. Odpowiedziała również na wszystkie nurtujące pytania.

12.05

Czwartek

15:30
Pora Seniora

Akcja "Pora Seniora" odbyła się 12 maja w Auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku w godzinach 15.30-18.30. Zorganizowana została we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Miała na celu zwiększenie świadomości seniorów w zakresie częstych chorób cywilizacyjnych tj. cukrzyca i nadciśnienie. Wolontariusze mierzyli ciśnienie i oznaczali poziom glukozy. Dodatkowo w czasie akcji seniorzy otrzymali "Pudełka Życia".

12.05

Czwartek

09:00
Kiermasz ciast i słodkości na rzecz Puchatego Patrolu

12 maja 2022r. w Collegium Universum w godzinach 9:00-17:30 odbył się kiermasz ciast i słodkości, by wesprzeć działania na rzecz ratowania zwierząt z Ukrainy prowadzonych przez Puchaty Patrol. Fundacja na co dzień pomaga niechcianym i schorowanym szynszylom, którym zostaje zapewnione odpowiednie żywienie, opieka oraz leczenie w klinikach weterynaryjnych. Stowarzyszenie przyjmuje pod opiekę zwierzęta z nielegalnych ferm, porzucone w lasach i na ulicach, zaniedbywane w domach. Co więcej, w związku z dynamiczną sytuacją na Ukrainie Puchaty Patrol przyjmuje pod opiekę szynszyle z terenów objętych wojną oraz organizuje żywność dla tych zwierząt, które nadal tam pozostają. By wesprzeć te działania można było...

06.05

Piątek

14:00
Warsztaty Advanced Life Support

30:2 i co dalej? Jeśli po zajęciach z pierwszej pomocy czujesz niedosyt, albo chciałbyś przypomnieć sobie zasady Advanced Life Support to mamy coś dla Ciebie!   Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych i czujących się na siłach studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na Warsztaty Advanced Life Support organizowane przez IFMSA-Poland Oddział Białystok przy współpracy z Studenckim Kołem Naukowym przy Klinice Medycyny Ratunkowej działającym przy UMB.

05.05

Czwartek

16:00
Warsztaty Neurologiczne

Wciąż nie możesz zapomnieć poczucia bezsilności i rozpaczy towarzyszących nauce przebiegu dróg korowo-rdzeniowych i elementów układu piramidowego?  Zaczynasz wątpić w to, że ta wiedza przydaje się komukolwiek w praktyce i potrzebujesz dowodów?  A może po prostu masz ochotę nauczyć się przeprowadzać podstawowe badania neurologiczne w kontekście anatomii neurologicznej i neurofizjologii?

19.04

Wtorek

18:00
Poznaj Swoją Specjalizację: [SPECJALIZACJA]

Projekt Poznaj Swoją Specjalizację to cykl spotkań z lekarzami różnych specjalizacji, podczas których studeci mogą zadawać prelegentowi pytania i poznać specyfikę poszczególnych specjalizacji: jak wyglądają dyżury, rezydentura, typowy dzień lekarza, zarobki, zakres obowiązków. Tym razem bohaterem/bohaterką spotkania był Krzysztof Wernicki, który zdradził tajniki anestezjologii. Spotkanie zostało przeprowadzone online w formie luźnej dyskusji z wcześniejszym formularzem do zadawania pytań.

07.04

Czwartek

17:00
Warsztaty Etyki Lekarskiej

Prowadzący: Marcin Ejsmont Warsztaty składały się z dwóch części: 1. Prelegent wygłosił wykład na temat historii podejścia do etyki lekarskiej oraz obecnych rozporządzeń i ustaw regulujących współczesną etykę zawodu lekarza wspomagając się prezentacją multimedialną. 2. Podczas drugiej części uczestnicy wspólnie z prelegentem rozwiązywali zadania z bazy LEKu dotyczące zagadnień etycznych i prawnych, przedstawiane były konkretne przepisy regulujące dane zagadnienia. Prelegent odpowiadał na zadawane pytania.

05.04

Wtorek

16:30
Akcja profilaktyczna w Supraślu

Akcja profilaktyczna odbyła się 5 kwietnia 2022 roku, w Liceum Plastycznym w Supraślu. Miała na celu: opanowanie stachu wśród licealistów na widok białego fartucha, pokonanie stresu związanego z podstawowymi badaniami. W ramach tej akcji wykonywaliśmy pomiary ciśnienia, mierzenie cukru oraz przeprowadziliśmy pogadankę na temat raka piersi, raka jąder przy użyciu fantomów. 

04.04

Poniedziałek

07:45
Helpers' Generation 2022

Zakończyła się wiosenna odsłona XIII edycji projektu studenckiego HELPERS’ GENERATION, czyli wspólnej akcji Studentów z Fundacją DKMS. Promocję akcji rozpoczęło Spotkanie pod Schodkami, gdzie 1 kwietnia Studenci mogli miło spędzić czas, a także zarejestrować się jako Potencjalni Dawcy szpiku. W dniach 04.04-10.04.2022 odbył się wielka tydzień rejestracji potencjalnych Dawców szpiku na kampusie UMB i nie tylko, podczas której do bazy dołączyło w sumie 187 nowych kandydatów.   Szerzona była również wiedza na temat nowotworów krwi, pobierania komórek macierzystych, a także obalano mity z tym związane. Akcja skierowana była głównie do studentów i pracowników uczelni wyższych. Udało nam się również rozpromować wydarzenie udzielając wywiadów...

26.03

Sobota

11:00
Akcja profilaktyczna z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej

Akcja odbyła się 26 marca 2022 roku w Galerii Jurowieckiej. Wraz ze studentami z PTSS przygotowaliśmy stanowiska: mierzenie ciśnienia, cukru oraz można było skorzystać z konsultacji stomatologicznych. Akcja trwała od godziny 11:00 do 16:00 i była skierowana głównie do osób dorosłych.

05.03

Sobota

19:30
Impreza Integracyjna Oddziału

Drodzy,Serdecznie zapraszamy wszystkich Członków_kinie oraz osoby zainteresowane działaniem w Stowarzyszeniu IFMSA-Poland Oddział Białystok na wspólna integrację. Odbędzie się ona 5 marca w Klubie GWINT. Planujemy zebrać się około 20. Będzie to idealna okazja, aby poznać się bliżej oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące Was pytania na temat działalności w Naszym Oddziale oraz w całym Stowarzyszeniu. Liczymy na Twoją obecność!

26.02

Sobota

09:00
Kurs języka migowego

Kurs języka migowego to cykl spotkań warsztatowych, mający na celu zapoznanie lub doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem migowym przez studentki i studentów kierunków medycznych. Znajomość języka migowego pozwoli lepiej komunikować się z pacjentami głuchymi, czyniąc gabinet bardziej inkluzywnym. Warsztaty poprowadziła Joanna Leśniak. Na spotkaniach uczestnicy ćwiczyli [przedstawianie się/przekazywanie diagnozy/pytania itd]. Kurs odbywał się na dwóch poziomach. Udział wzięło łącznie 37 osób (I poziom-26, II poziom-11)

14.01

Piątek

10:00
Lekcja Kontra Infekcja

Lekcja Kontra Infekcja to akcja skierowana do najmłodszych - przedszkolaków. Akcja przeprowadzona jednego dnia w formie zajęć z dziećmi. Odbyła się ona w 2 częściach: Część 1: burza mózgów na temat przenoszenia infekcji, zachowaniu zasad higieny (mycie rąk, zasłanianie ust przy kichaniu, pozostawanie w domu gdy jest się chorym) Część 2: zabawy z użyciem zmywalnych farbek plakatowych (bezpiecznych dla skóry i ubrań) ilustrujących przenoszenie bakterii i wirusów. Przypomnieliśmy dzieciom o poprawnym myciu rąk. Na koniec rozdaliśmy kolorowanki i łamigłówki związane ze zdrowiem.

14.01

Piątek

08:50
Szpital Pluszowego Misia

Akcja była prowadzona w formie zabawy, miała na celu zmiejszenie strachu małych pacjentów przed lekarzem. Każdy z przedszkolaków na zajęcia przyniósł misia, na którym studenci- prowadzący akcje pokazywali podstawowe zabiegi medyczne (m.in. zdjęcia RTG, bandażowanie, osłuchiwanie), mające na celu "uzdrowienie" misia. 

20.12

Poniedziałek

09:00
Szpital Pluszowego Misia

Akcja była prowadzona w formie zabawy, miała na celu zmiejszenie strachu małych pacjentów przed lekarzem. Każdy z przedszkolaków na zajęcia przyniósł misia, na którym studenci- prowadzący akcje pokazywali podstawowe zabiegi medyczne (m.in. zdjęcia RTG, bandażowanie, osłuchiwanie), mające na celu "uzdrowienie" misia. 

16.12

Czwartek

17:00
SCORP WEEK Białystok 2021 konkurs

Konkurs, którego uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie "jak pomagasz innym?".

14.12

Wtorek

15:00
Tramwaj zwany Pożądaniem

Akcja mająca na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę infekcji przenoszonych drogą płciową ze szczególnym uwzględnieniem zakażenia HIV. Projekt jest skierowany przede wszystkim do osób młodych i wykorzystuje niecodzienne formy edukacji w przestrzeni publicznej, w tym roku mieliśmy stoisko edukacyjne przy wejściu do Galerii Jurowieckiej. Dzięki swojej oryginalności akcja pozwala na dotarcie do szerokiego grona osób i modelowanie ich zachowań, a także promocję powszechnego wykonywania testów w kierunku HIV. Nawiązano współpracę ze Stowarzyszeniem Faros. Zachęcaliśmy do darmowego wykonywania testów oraz wizyt u konsultantek Stowarzyszenia Faros.  

10.12

Piątek

19:00
Maraton pisania listów Amnesty International

Akcja odbyła się 10 grudnia 2021 w godzinach 19-21 w kawiarni Gram Off On i skierowana była do studentów UMB. Miała charakter charytatywny i polegała na wspólnym przepisywaniu listów wzywających do zwolnienia więźniów politycznych. Ponadto w budynkach uczelni zostały rozstawone skrzynki, do których studenci mogli wrzucać napisane przez siebie w czasie wolnym listy. Materiałów pomocowych na akcję dostarczyła organizacja Amnesty International.

08.12

Środa

08:00
Marzycielska Poczta

Akcja odbyła się w dniach 8-15 grudnia 2021. Na kampusie UMB rozstawione zostały skrzynki, do których chętne osoby mogły wrzucać pocztówki świąteczne dla małych pacjentów z Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK. Łącznie napisanych zostało 90 kartek, które przekazane zostały na oddział.

07.12

Wtorek

16:00
Transplantologia Bliżej

Akcja odbyła się 7.12.2021r i  polegała na orgaznizacji webinaru poprowadzonego przez ogólnopolskie kordynatorki Poltransplant: Teresy Danek i Klaudii Nestorowicz. Panie przybliżyły temat transplantologii w Polsce oraz przeszczepu komórek krwiotwórczych.Grono odbiorców było szerokie-od studentów do osób niezwiązanych z medycyną.